Kilka słów o rozwoju małej motoryki
Czym jest mała motoryka? Otóż są to wszystkie czynności wykonywane za pomocą dłoni i palców. Dziecko rozwija ją już od okresu niemowlęctwa, kiedy to uczy się chwytać różne przedmioty i manipuluje paluszkami. Nie będę skupiała się na zaburzeniach z tego zakresu lecz ograniczę się do najważniejszych elementów.
Jak wspomagać rozwój małej motoryki?
To bardzo proste: kształtowana jest ona poprzez czynności tj. rysowanie, ugniatanie, nawlekanie, manipulowanie, chwytanie małych przedmiotów, zapinanie guzików, posługiwanie się sztućcami i nożyczkami, czynności samoobsługowe itp. Przykłady można mnożyć. Czemu ma to służyć? Działania takie są przydatne w późniejszym okresie do nauki pisania.
Kiedyś usłyszałam bardzo trafną wypowiedź. Obecnie bardzo często zdarza się, iż dzieci są w domu ograniczane – nie dostają nożyczek do ręki – bo potną firanki. Nie pozwala się im malować farbkami, bo ubrudzą dywany i ściany. Ugniatanie ciasta, kończy się bałaganem, więc wszelkie takie zajęcia przerzucane są na przedszkole, a szkoda, gdyż rodzic jest w stanie przez 15 minut poświęcić więcej uwagi dziecku i osiągnąć lepszy rezultat niż nauczyciel, który pracuje z całą grupą nawet przez godzinę – to oczywiste.