Kilka słów o puzzlach
Dzisiaj pod lupę wezmę kolejny rodzaj zabawek, które zapewne znajdują się w każdym domu – puzzle i układanki. Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów: drewniane, papierowe, plastikowe itd. Dla najmłodszych polecam: drewniane, gdyż są trwałe i bezpieczne (dziecko z pewnością ich nie pogryzie i nie połknie) i duże, składające się z kilku elementów.
Najpierw opiszę ogólne korzyści płynące z układania, a następnie podam kilka przykładów dodatkowych umiejętności jakie dziecko może nabyć podczas zabawy (zaznaczam, że skupię się na puzzlach dla najmłodszych).
Wpływ puzzli na rozwój dziecka
Dzięki układankom rozwój mózgu jest naturalnie stymulowany. Dziecko uczy się koncentracji, cierpliwości, ćwiczy pamięć, spostrzegawczość, rozwija umiejętność logicznego myślenia, widzenie i wyobraźnię przestrzenną (co jest bardzo ważne i procentuje w matematyce i zajęciach technicznych). Wpływają również na rozwój motoryki (chwytanie elementów palcami).
A teraz na podstawie załączonego zdjęcia podam kilka możliwych do nabycia dodatkowych umiejętności (m.in.).
1. Dzięki tej układance dziecko poznaje litery, może się nauczyć alfabetu, zapamiętuje wyrazy na daną literę (przy układaniu powtarzamy – „A” jak arbuz, „b” jak buty itd. po kilku powtórzeniach dziecko na pewno zapamięta).
2. Przyswajanie nazw kolorów, roślin, zwierząt i przedmiotów (wzbogacanie słownictwa).
3. Poznanie nazw owoców.
4. Poznanie nazw zwierząt.
5. J.w. + określanie położenia.
6. Nauka liczenia, poznanie cyfr i liczb, rozpoznawanie kształtów (moja córka dodatkowo „utrudniała” sobie układanie odwracając klocki tyłem, tylko 10 nie pasowała :)). Starsze dzieci można nauczyć odczytywania godziny.
7. Nazwy kolorów (puzzle- sześciany, kolor obwódki podpowiada, który obrazek układamy, z wyjątkiem dwóch środkowych klocków). Wzbogacanie zasobu słownictwa (Co widzisz na obrazku? Co robi Kubuś, Tygrysek itd.); budowanie wypowiedzi pełnymi, aczkolwiek krótkimi zdaniami; określanie położenia (na górze obrazka jest sowa, po lewej Kubuś itd.).
Oczywiście stopień trudności zwiększamy wraz z wiekiem dziecka.
Dodatkowo układanie puzzli w towarzystwie wpływa na rozwój umiejętności społecznych.