Przygotowanie odpowiedniej wyprawki dla dziecka w czasie pierwszej ciąży nie jest łatwe. Nie wiemy jeszcze, jakich części garderoby maleństwa będziemy używać częściej, a których tylko od czasu do czasu. Urocze i maleńkie ciuszki zachęcają do zakupów, ale z tyłu głowy pojawia się myśl, czy warto? W końcu maluch bardzo szybko rośnie. Co jest potrzebne podczas pierwszych miesięcy życia dziecka? Jakie ubranka dla niemowląt są niezbędne o każdej porze roku? Z tego poradnika dowiesz się, ile i w jakie sztuki odzieży musisz się zaopatrzyć przed planowaną datą porodu!
Ciuszki dla niemowlaka – body i pajacyki
Najbardziej uniwersalnym ubrankiem dla maluszków jest body. To bluzeczka zapinana w kroku na dwa lub trzy zatrzaski. Może być z długim i krótkim rękawem lub na ramiączkach. Body nadaje się na każdą porę roku i zwykle jest podstawowym ciuszkiem malucha. Jest też praktyczną bazą dla pozostałych ubranek. Można je komponować ze śpiochami i półśpioszkami oraz nadają się pod pajacyk, sukienkę czy spodenki.
Dużą zaletą bodziaków jest to, że się nie podciągają i nie podwijają, dzięki czemu są bardzo komfortowe. Właśnie dlatego wielu rodziców używa ich również jako piżamki. W sklepach znajdziemy body zakładane przez głowę lub jak koszulę, czyli tzw. kopertowe. Te pierwsze mają często dodatkowe zatrzaski na ramionach, by ułatwić ich zakładanie. Modele kopertowe będą idealne, gdy nie mamy jeszcze wprawy w ubieraniu malucha lub najwygodniejsze są dla nas ciuszki o kroju kaftanika, czyli całkowicie rozpinane. W zależności od pory roku, kupmy 5-10 sztuk body z krótkim lub długim rękawkiem.
Pajacyk to jednoczęściowe ubranko przypominające kombinezon z długim rękawem i wszytymi skarpetkami. W sklepach znajdziemy też modele z otwartymi nogawkami. Nie dla wszystkich będzie to jednak niepraktyczne rozwiązanie, bo osobne skarpetki lubią spadać i się gubić. Pajacyk to ubranie od szyi aż po palce stóp, bardzo uniwersalne i praktyczne. Dla wielu rodziców może konkurować nawet z body, szczególnie w czasie zimowych miesięcy. Łatwo się zakłada i nie trzeba go przekładać przez głowę. Nie ma gumki w pasie, jest luźny i komfortowy, więc nie będzie podrażniał jeszcze niewygojonego pępka.
Rozejrzyjmy się za modelami, które są rozpinane na całej długości oraz w kroku, co bardzo ułatwia ubieranie oraz zmianę pieluszki. Najlepiej zakładać malcowi trochę większy rozmiar, by mógł swobodnie rozprostować nogi – pajacyk nie powinien być zbyt obcisły. Warto zaopatrzyć się w 5 szt. takiej odzieży. W czasie gorącego lata możemy sięgnąć też po rampersy, czyli pajacyki z krótkim rękawem i nogawkami.
Ubranka dla niemowląt – legginsy, spodnie, śpiochy i półśpiochy
Półśpiochy to spodnie ze stópkami. Śpiochy mają dodatkowo zabudowane zapięcia na ramionkach. Można je łączyć z body lub kaftanikiem. Warto wybrać półśpioszki, które są zapinane na napki na ramionach. Korzystając z takiego ubranka, będziemy mieć pewność, że żaden guzik przypadkowo się nie urwie, a dziecko go nie połknie. Najwygodniejsze są też modele rozpinane w kroku, których nie trzeba ściągać w całości, by zmienić pieluszkę. Upewnijmy się również, że w pasie mają bezuciskowy ściągacz – nie będzie naciskał na brzuch oraz podrażniał delikatnej skóry dziecka.
Legginsy i spodnie nie mają wbudowanych skarpetek, więc musimy zakładać je osobno. Dla jednych to może być wada, a dla innych zaleta. Są osoby, które uważają, że śpiochy i półśpiochy mają za cienkie skarpetki, a zakładanie na takie ubranko dodatkowej pary nie jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Sami musimy zdecydować, która opcja będzie dla nas najwygodniejsza.
Podczas wybierania dołów pamiętajmy, że muszą być przede wszystkim luźne, wygodne i rozciągliwe. Niemowlę sporo czasu podczas dnia spędza śpiąc, więc pewnie nie raz zdarzy mu się drzemka w dziennym ubranku. Podczas kompletowania wyprawki najlepiej zaopatrzmy się w 2-3 szt. każdej z tych części garderoby i sprawdźmy, w czym będzie najwygodniej naszemu maleństwu i co dla nas będzie najłatwiejsze do zakładania.
Kaftaniki, czapki, skarpetki i ubrania sezonowe
Innym popularnym ubrankiem dla niemowlaków jest kaftanik. To bluzeczka rozpinana na środku lub zakładana kopertowo, stosowana jako zamiennik dla body. Będzie świetnie pasować zarówno do śpiochów, półśpioszków, jak i spodenek. W sklepach znajdziemy bluzeczki dla dziewczynek i chłopców zakładane przez głowę, tradycyjnie wiązane lub zapinane na napy.
Możemy zaopatrzyć się w kilka kaftaników (4-5 szt.) i sprawdzić, czy będzie nam wygodnie z nich korzystać, czy jednak pozostaniemy przy samym body. Nie możemy też zapominać o skarpetkach. Kupmy przynajmniej 5 par z dużym, bezuciskowym ściągaczem, najlepiej w rozmiarze 13-15. Jeśli maluch ma termin na lato, prawdopodobnie nie będzie miał okazji ponosić skarpetek. Inaczej sprawa wygląda z dziećmi urodzonymi jesienią i zimą. Im przydadzą się grube i ciepłe skarpety.
Kolejną ważną częścią garderoby są czapki. Dwie cienkie, bawełniane czapeczki powinny trafić do szafy malucha bez względu na porę roku. Jeżeli poród wypada w czasie wakacji, zaopatrzmy się w czapkę z szerokim rondem, która chroni przed słońcem. W przypadku gdy rodzimy zimą, kupmy grubą czapę zakrywającą uszy, która jest wiązana pod szyją.
Dziecko urodzone podczas mroźnych miesięcy będzie potrzebowało również kombinezonu, czyli jednoczęściowego ocieplanego ubranka. To praktyczny i wygodny wybór, który lepiej sprawdzi się dla takiego malucha niż płaszczyk czy kurtka. Podczas zakupów upewnijmy się, że obie nogawki rozpinają się prawie do samych stópek. Taki krój pozwala położyć malca na kombinezonie i po prostu zapiąć zamki po obu stronach (niczego nie trzeba naciągać na nóżki i tułów). Jeżeli trafi nam się malec, który nie przepada za ubieraniem, to takie rozwiązanie będzie wybawieniem i oszczędzi sporo nerwów. Jeśli jest wyjątkowo mroźnie, warto kupić również jeden lub dwa swetry albo bluzy z kapturem.
Ubranka dla małych dzieci – przydatne porady
Wybierając ubranka dla niemowlęcia najtrudniej wycelować w odpowiedni rozmiar. Aby ułatwić sobie zadanie, na ostatnim USG warto zapytać o wielkość swojego malucha. Na tej podstawie będziemy mogli ocenić, ile waży i mierzy dziecko oraz dobrać odpowiednie ciuszki. Donoszone noworodki zwykle mają rozmiar 56, czasami 62. Dlatego lepiej warto zaopatrzyć się tylko w kilka mniejszych rozmiarów, a więcej ubrań z oznaczeniem 62. Nawet jeśli niemowlę będzie mniejsze, to za jakiś czas na pewno przydadzą się większe ubranka. Nie sugerujmy się oznaczeniami miesięcy na dziecięcej odzieży, tylko zawsze patrzmy na wzrost.
Co jeszcze jest istotne podczas kompletowania wyprawki? Jakość i rodzaj materiału. Stawiajmy tylko na naturalne i przewiewne tkaniny – bawełnę, len czy wełnę. Wybierajmy jedynie wygodne i komfortowe ubranka bez uciskających gumek czy ciasnych kołnierzyków. Im więcej swobody będzie miał maluszek, tym lepiej.
Niepolecane są też skomplikowane zapięcia. Ubieranie i rozbieranie szkraba to zwykle nie jest proste zadanie, więc nie ma co sobie tego dodatkowo komplikować mnóstwem guzików, haftek, tasiemek czy innych zapięć. Zwracajmy uwagę też na rodzaj zapięć. Lepsze są metalowe napy, które nie połamią się tak jak plastikowe ani nie stopią podczas prasowania. Nie kupujmy ubranek na zapas, bo dziecko prawdopodobnie nie zdąży ich nawet założyć. Jeżeli maluch rodzi się na przełomie pór roku, zaopatrzmy się w więcej ciuszków dostosowanych do pory, która właśnie nadchodzi.
Nie oszukujmy się, że cena nie ma znaczenia. Ciuszki dla noworodka i niemowlęcia bardzo szybko stają się za małe, dlatego warto rozsądnie robić zakupy. Dobre gatunkowo ubranka wykonane z naturalnych tkanin i na dodatek w dobrych cenach bez problemu kupimy w Pepco. Znajdziemy tam zarówno ubranka dla dziewczynki, jak i chłopca, wszystkie w wielu żywych kolorach i z pięknymi wzorami. Jeśli potrzebujecie ubranek dla maleństwa, niezbędne części garderoby dla znajdziecie np. tu https://pepco.pl/produkty/dziecko/moda-68-98/.
*artykuł sponsorowany
Ciekawa lista:) u mnie w rodzinie rodzily sie ostatnio same duze:) co nawet 56 bylo juz na starcie za male. Ale teraz to i tak nie problem szybko przeklikac samemu na escallante pl albo maz do sklepu:) i sa pilnie zaraz nowe ubranka:)
Najbardziej nie lubiłam kaftaników – zawsze nie dawałam rady tego zawiązać (miałam wiązany) przy ruchliwym dziecku. Body i śpiochy/pajace były dla mnie najlepszym rozwiazaniem.
Oj już zapomniałam jak to było zakładać takie małe słodziakowe ubranka 😉
To prawda że dziecko szybko rośnie a garderobę szybko trzeba wymieniać.
Ja nie znosiłam zakładać moim niemowlakom pajaców, ile ja się z tym męczyłam.
Zupełnie się na tym nie znam.
Za moich czasów wyprawka była na przydział.Określona ilośc szaro-burych tetrowych pieluch.
To dla Ciebie czasy dinozaurów.
Widzę tylko, jak cudowne rzeczy dzieci mają teraz.
Pozdrawiam!
Irena
Ja to zielona w tym temacie jestem 😀
Kompletowanie wyprawki wspinam bardzo przyjemnie. A w Pepco do tej pory kupuję sporo dziecięcych ubranek. Można znaleźć fajne składy w dobrych cenach 🙂
Nie mam dzieci ale przydatny post dla mam i tatusów.
Lubię ofertę produktową tego sklepu, zawsze znajdę w nim coś odpowiedniego na prezent. 🙂
Jakoś nie do końca mogę się przekonać co do jakości rzeczy z pepco. Mam wrażenie, że po każdym praniu wyglądają gorzej
Szczerze mówiąc to myślę, że ubranka dla noworodków i niemowląt są lepsze jakościowo. Przy niektórych bluzeczkach dla starszych dzieci zdarzają się takie sytuacje. Aczkolwiek są na ogół tak tanie, że z jednej strony dziwić się nie można.
Gdy kompletowałam swojej córce wyprawkę nie miałam pojęcia co i jak wybrać. Okazało się że mieliśmy wiele zbędnych ubrań
W Pepko jest spory wybór zawsze tam kupuje bodziaki na prezent.
U nas pajacyki nie sprawdziły się ani przy pierwszym, ani przy drugim dziecku. Najlepsze były body i polspiochy. Szybko przebierałam dziecko. Mój drugi niespełna roczny synek nie znosi ubierania się więc teraz są spodenki i bluzeczki.🙂
Ze wszystkiego korzystaliśmy, no prawie. Miałam kilka kaftaników, które akurat dostałam i chyba ani jednego nie ubrałam synowi, bo body jest znacznie wygodniejsze 😉 w Pepco kupiłam wiele ciuszków. Za przystępne ceny można tam kupić wszystko co niezbędne dla małego i dużego dziecka 😊