Jakiś czas temu zaczęliśmy zbierać książeczki Tomasza Samojlika o Żubrze Pompiku i jego rodzinie. Pierwsze części możecie zobaczyć klikając tutaj. Niedawno ukazało się kilka kolejnych wydań, zatem stworzyliśmy własną mapkę, którą będziemy podążać.
Polskie Parki Narodowe
Parki Narodowe powstają w miejscach, gdzie istnieje potrzeba szczególnej ochrony przyrody. Na chwilę obecną mamy ich w Polsce 23. Seria książek „Żubr Pompik. Wyprawy” przybliża każdy z nich, mówiąc o roślinach i zwierzętach, które są charakterystyczne dla danego obszaru. Dzieci mają okazję poznać różne ciekawostki, symbole parków oraz dobrze się bawić podczas każdej przygody żubrzej rodzinki.
Tropem Żubra Pompika
Postanowiłam z dziećmi utrwalić nieco wiedzę na temat Polskich Parków Narodowych tworząc własną mapę. Kontur Polski wycięłam z brystolu, a symbole każdego z parków wydrukowałam w kolorze. W ten sposób mogliśmy poćwiczyć także spostrzegawczość, odnajdując konkretny znak i jego lokalizację na mapie (w każdej części jest mapka pokazująca drogę żubrów).
Nowości w naszej biblioteczce
Nasz biblioteczka uzupełniona została o 6 kolejnych części przygód:
- Żubr Pompik. Dziarskie puszczyki cz. 10. – Akcja rozgrywa się w Wielkopolskim Parku Narodowym, którego symbolem jest puszczyk. Na terenie parku jest sporo pagórków, wzniesień i… padalców.
- Żubr Pompik. Wodospad Muflona cz. 11. – Tutaj poznajemy Karkonoski Park Narodowy. Można zobaczyć w nim skały, przepaści, wodospady, spośród roślinności dominują dzwonek karkonoski czy goryczka trojeściowa. Z kolei ze zwierząt można tutaj spotkać muflony.
- Żubr Pompik. Skalny labirynt cz. 12 – W Parku Narodowym Gór Stołowych uwagę przykuwają przede wszystkim ogromne skały. Zwierzątka jakie tutaj można napotkać to m.in. koszatki, popielice, orzesznice.
- Żubr Pompik. Żubrza Góra cz. 13 – Babiogórski Park Narodowy jest pełen źródełek. Charakterystycznymi roślinami są okrzyn jeleni i rogownica alpejska. Występuje w nim również mnóstwo jeleni.
- Żubr Pompik. Jaskinia Nietoperza cz. 14 – W Ojcowskim Parku Narodowym odnajdziemy około 500 jaskiń, w których nietrudno spotkać nietoperza. Czym żywią się te ssaki – dowiecie się z książeczki.
- Żubr Pompik. Nieśmiała salamandra cz. 15 – Gorczański Park Narodowy jest pełen storczyków i krokusów. Jego symbolem jest czarno-żółta salamandra plamista, której skóra wydziela jad.
Żubr Pompik uczy
Dzięki Pompikowi wzrasta świadomość konieczności dbania o faunę i florę. Łatwiej jest nam też rozpoznawać symbole i kojarzyć poszczególne Polskie Parki Narodowe. I Hania i Wojtek chętnie wyszukiwali poszczególnych parków i umieszczali je na naszej mapie. Będziemy ją sukcesywnie uzupełniać, regularnie przypominając sobie z czym powinny nam się kojarzyć.
Uwielbiamy Żubra Pompika i wszystko co wychodzi spod ręki i piórka Samojlika. Jest to nie tylko coś wartościowego o nauki z przyrody naszych lasów, ale jeszcze wesołe historyjki dla każdego!
Cieszy fakt, że dzieci od maleńkości poznają naszą florę, faunę i geografię, i uczą się, że należy o nią dbać.
Otóż to!
Już któryś raz widzę te pozycje i bardzo mi się podobają. Szkoda, że mój syn jest na nie trochę za mały…
W takim razie warto zapamiętać
Myślę, że każde dziecko zostanie nimi zainteresowane.
Te książeczki wyglądają naprawdę ciekawie
Pewnie bardzo podobają się dzieciom
Myślę, że to bardzo wartościowe pozycje. Nauka przez zabawę chyba najbardziej się sprawdza a i ile przy tym zabawy
Pomponika nie znam, pierwszy raz widzę, ale myślę, że każda książka, która interesuje dziecko jest wartościowa
Uwielbiam tego typu książeczki edukacyjne dla dzieci. Mimo, że nie posiadam własnych Pociech to zawsze kupuję takie książki na prezent najmłodszym. Nie dość, że są kolorowe i przykuwają wzrok oraz uwagę największego uparciucha to na dodatek uczą. Nie wspomnę już, że są napisane przystępnym dla malucha językiem. Wg mnie książeczki edukacyjne powinny się znaleźć w każdym domu, w którym pojawia się dziecko.
Moje dzieci już za duże, ja też
ale polecę sąsiadom
Bo im skorupka za młodu…
Uwielbiamy Pompika! Fajny mieliście pomysł z tą mapą
Super sposób na naukę przez zabawę! Żałuję, że za moich czasów nie było takich książeczek!
Jakie świetne!!!cosdla naszych dziewczyn.cieszę sue ze tu trafilam