Zobacz jak uniknąć niebezpiecznych i szkodliwych substancji w zabawkach dla dzieci czy akcesoriach dla niemowląt. Dowiedz się, jakie są najważniejsze certyfikaty i atesty dla produktów dla dzieci.
Certyfikaty, normy, oznaczenia, nagrody – co oznaczają?
Na rynku dostępnych są setki tysięcy produktów dla dzieci o różnej jakości, pochodzeniu i cenie. Niestety na skutek niewydolności podmiotów kontrolujących wprowadzane na rynek produkty w dużej części są niskiej jakości i często ich skład materiałowy nie odpowiada deklaracjom. W efekcie czasami słyszymy, że niektóre produkty zostały wykonane wadliwie lub z niebezpiecznych materiałów i są wycofywane z rynku. Jeszcze częściej pewnie takie produkty nie są dostrzegane przez organy kontrolne i szeroką falą są sprzedawane niczego nieświadomym klientom.
Jeśli produkt posiada odpowiednie certyfikaty eliminujemy lub redukujemy ryzyko tego, że może on być niebezpieczny w użytkowaniu lub wykonany z materiałów po prostu niebezpiecznych dla zdrowia małego dziecka. A tych toksycznych składników może być sporo i stanowią one szczególne zagrożenie dla dzieci.
Toksyczne substancje w niskiej jakości zabawkach
Poniższa lista to tylko kilka przykładów. Niestety substancji niebezpiecznych stosowanych w niskiej jakości zabawkach i akcesoriach dla dzieci jest naprawdę wiele.
FTALANY
Mogą negatywnie wpływać na rozwój i układ hormonalny. Stwierdzono również, że silnie upośledzają płodność. Ftalany znajdziesz w lalkach, pluszowych zabawkach, elastycznych elementach plastikowych i zabawkach elektronicznych. Renomowane marki posiadają specjalne oznaczenia, że są wolne od ftalanów.
BISFENOL A (BPA)
Ten środek może zakłócać układ rozrodczy i hormonalny, a także zwiększa ryzyko nowotworów. BPA mogą występować w lalkach, przezroczystych plastikowych elementach, w obudowach z tworzywa zabawek elektronicznych. Najlepsze marki posiadają oznaczenie BPAfree.
NONYLOFENOL (ETOKSYLANY)
Ta substancja stosowana jako ochrona polimerów przed degradacją. Badania udowodniły wpływ etoksylanów na funkcjonowanie układu hormonalnego. Etoksylany można znaleźć w lalkach, pluszowych zabawkach, elementach plastikowych. Najlepsze marki dbają o to, by wysokiej jakości produkty były zgodne z ostrymi normami jakościowymi.
POLIBROMOWANE DIFENYLOETERY (PBDE), TRÓJTLENEK ANTYMONU I INNE CHEMIKALIA
To powszechnie występująca substancja, ponieważ zmniejsza palność. Dlatego stosowana jest do produkcji namiotów do zabawy, pojazdów zabawek, mat do przewijania, zabawek do kąpieli, pluszaków, produktów piankowych. Substancje te mogą uszkadzać DNA i mają działanie rakotwórcze. Renomowane marki posiadają dodatkowe certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo produktów.
ZWIĄZKI CYNOORGANICZNE
Związki te w szeroki sposób oddziałują na człowieka. Podrażniają oczy i skórę, ale również zaburzają działanie układu rozrodczego. Szczególnie negatywne oddziaływanie pojawia się w przypadku spożycia – wtedy niszcząco działają na ośrodkowy układ nerwowy i układ hormonalny. Związki te stosuje się w zabawkach ze sztywnymi elementami plastikowymi, czy tych wykonanych z PWC. Najlepsze marki stosują dodatkowe certyfikaty potwierdzające brak obecności niebezpiecznych substancji.
CHLOROWANE PARAFINY
Chlorowane parafiny to środki silnie rakotwórcze. Mają również negatywny wpływ na system hormonalny. Środki te można znaleźć w lalkach, elementach plastikowych zabawek, w tym jako substancja zmniejszająca palność. Najlepsze produkty spełniają rygorystyczne normy jakościowe.
Dzieci są szczególnie narażone na niebezpieczne substancje chemiczne – dlaczego?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Z pewnością można podać kilka kwestii związanych z fizjologią dzieci w porównaniu do osób dorosłych:
- powierzchnia skóry dzieci jest większa w stosunku do wagi i objętości płuc, a ich metabolizm szybszy,
- dziecięca skóra jest cieńsza niż u osób dorosłych, co sprawia, że nie stanowi mocnej bariery ochronnej przed substancjami toksycznymi,
- rytm serca i oddechu dziecka jest szybszy, co stwarza ryzyko szybszego wchłaniania toksycznych oparów.
- badania potwierdzają, że dzieci ze względu na swój wzrost lub sposób poruszania się (np. na czworakach) są bardziej narażone na toksyczne opary unoszące się blisko podłogi (wiecie, że w panelach podłogowych często stosowanym środkiem jest formaldehyd, który może zwiększać częstotliwość ataków astmy, pojawienia się alergii oraz działa rakotwórczo?),
- małe dzieci poznają świat organoleptycznie, co oznacza, że dotykają i wkładają do buzi różne przedmioty. W efekcie niebezpieczne substancje mogą migrować z zabawki do ust dziecka.
- u dzieci układ nerwowy i odpornościowy cały czas się rozwija, co powoduje, że są one wrażliwe na substancje zaburzające ten rozwój, a w szczególności gospodarkę hormonalną.
Mając na uwadze powyższe czynniki, które sprawiają, że dzieci są szczególnie podatne na substancje toksyczne, rolą kochającego rodzica jest wybór zabawek i produktów dla dzieci, które są bezpieczne. Spełniają zatem normy normy jakościowe i bezpieczeństwa i dodatkowo często również są dobrowolnie poddawane atestom.
Atesty, normy jakości i bezpieczeństwa, dyrektywy UE
Produkty dla dzieci renomowanych marek jak wszystkie inne muszą posiadać oznaczenia potwierdzające spełnianie obowiązkowych. Dodatkowo mogą posiadać również atesty i certyfikaty na zgodność z normami dodatkowymi.
Na zabawkach i akcesoriach dla dzieci często spotkanie oznaczenia takie jak na przykład: CE, EN 71, GS, Safe Toys, EN 1078, Öko-Tex Standard 100, Spiel gut, czy Red dot Design Award.
Jakie znaczenie mają te oznaczenia? Czy i kiedy warto nimi się kierować dokonując zakupów dla dzieci? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Oznaczenie CE
CE to obowiązkowe w Unii Europejskiej oznaczenie , które potwierdza zgodność produktu z wymaganiami dot. m.in. kwestii mechanicznych, chemicznych, palności, ochrony zdrowia, środowiska. Producent oznaczając produkt znakiem CE deklaruje, że jest on bezpieczny dla konsumenta. Jest to powszechne i obowiązkowe oznaczenie, które powinny posiadać wszystkie zabawki wprowadzone na rynek europejski.
Oznaczenie GS
Znak GS jest bardzo popularny w Niemczech, ale coraz częściej widzimy go również na produktach oferowanych w krajowych sklepach. Oznacza on, że produkt spełnia niemieckie normy/wymogi bezpieczeństwa, które często są bardziej rygorystyczne niż normy europejskie. Przyznawaniem znaku GS zajmują się niezależne, akredytowane laboratoria jak np. TÜV, co podnosi jego wiarygodność.
SAFE TOYS
Znak Safe Toys, jest przyznawany zabawkom przez niezależny Instytut ds. Testów i Certyfikatów. Certyfikat oznacza między innymi, że zabawka spełnia wymagania odnośnie oznaczenia wiekowego, ocenie zostały poddane wszystkie chemiczne i mikrobiologiczne zagrożenia dla danej zabawki, a także, że przeprowadzone zostały kontrole w fabryce producenta.
NORMA EN 1078
Jeśli Twoje dziecko uwielbia rower, hulajnogę lub narty to zwróć szczególną uwagę na ten atest. Jest to norma odnosząca się do kasków. Badania kasku oznaczonego tą normą potwierdzają spełnienie wymagań dotyczących skuteczności ochrony dla kasków oraz ich ergonomii. Każdy kask powinien mieć oznaczenie CE i dodatkowo spełniać wymogi normy EN 1078.
ÖKO-TEX STANDARD 100
Öko-Tex Standard 100 jest znakiem bezpieczeństwa dedykowanym dla wyrobów z tkanin. Potwierdza, że tkaniny są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach, które mają negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka. Tych substancji obecnych w tkaninach może być wiele – np. pestycydy, chlorofenole, formaldehyd, alergizujące barwniki, zabronione barwniki, czy metale ciężkie.
Warto podkreślić, że tkaniny poddaje się badaniom na obecność ok 100 wysoce niebezpiecznych substancji zagrażających konsumentom. Certyfikat ma ogromne znaczenie w potwierdzaniu bezpieczeństwa wyrobów tekstylnych dla niemowlaków i dzieci do lat 3, czy innych produktów mających częsty kontakt ze skórą dziecka.
SPIEL GUT
Spiel gut to niemiecka nagroda z kilkudziesięcioletnią historią. Zabawki, które posiadają to oznaczenie, przeszły testy jakości i trwałości, bezpieczeństwa dziecka, adekwatności do grupy wiekowej dziecka. Certyfikat potwierdza również takie cechy jak wysoką wartość zabawy, jaką zapewnia dana zabawka (walory rozwojowe).
RED DOT DESIGN AWARD
To odpowiednik oskara w branży projektantów i designerów. Nagrodę przyznaje Design Zentrum Nordrhein Westfalen, kierując się takimi kryteriami jak innowacyjność produktu, jakość, ergonomia, funkcjonalność.
CERTYFIKAT FSC
Umieszcza się go na zabawkach drewnianych i oznacza, że drewno użyte do produkcji zabawki pochodzi z lasów zarządzanych zgodnie z zasadami ochrony środowiska naturalnego. Znaki takie często są również obecne na pudełkach lub produktach z kartonu (np. puzzle).
Zdrowie naszych dzieci to wartość nadrzędna dla nas jako rodziców. Ruch, właściwe odżywianie i stosowanie wysokiej jakości zabawek i akcesoriów dla dzieci spełniających wysokie normy jakościowe to ważne podstawy by to zdrowie zapewnić.
Dlatego zwracaj uwagę na jakość zabawek i akcesoriów dla dzieci, wybieraj produkty z certyfikatami potwierdzonymi przez niezależne laboratoria lub ekspertów.
Artykuł opracowany we współpracy ze sklepem z najwyższej jakości zabawkami i wyprawką 4kidspoint.pl® Salon dziecięcy
Warto zwracać na to uwagę i zaopatrywać się tylko w bezpieczne zabawki.
To bardzo istotne.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z problemu, jakim są niebezpieczne substancje. Nie wszyscy zwracają uwagę na atesty, niestety
Masz rację, dlatego warto uświadamiać.
Myślę, że największe problemy z takimi certyfikatami mają rękodzielnicy, bo nie każdy pomyśli, że powinien je uzyskać zanim się zabierze za działalność.
To akurat zależy.