Po ostatnim poście z zadaniami policz i pokoloruj (do 10) pojawiały się Waszej strony prośby, by przygotować ilustracje w nieco większym zakresie liczbowym. Moja córka też zresztą stwierdziła, że tamte obliczenia są zbyt łatwe. Stworzyłam zatem kolejne ilustracje. Tym razem kolorowanki: dodawanie i odejmowanie w zakresie 20.
Matematykę warto polubić
Są dzieci, które matematykę ubóstwiają, są i takie, które jej nie znoszą. Fakty jednak są takie, że liczyć w życiu trzeba umieć, choć coraz częściej wyręczamy się kalkulatorami i innymi narzędziami do liczenia. Liczenie wykorzystujemy m.in. w zabawach podwórkowych, przy dzieleniu się, podczas zakupów. Pojawia się ono w większości kategorii naszego życia.
W przedszkolu z założenia dzieci powinny opanować umiejętność liczenia w zakresie 10, ale… przecież nikt nie zabroni im pójść o krok dalej. Są takie, które najzwyczajniej się nudzą, więc nie warto ich hamować, a umiejętnie wykorzystać to i „pchać” je do przodu.
Policz i pokoloruj. Kolorowanki: dodawanie i odejmowanie w zakresie 20
Wyniki działań na przygotowanych przeze mnie ilustracjach mieszczą się w przedziale 10-20. Grafiki nie są mistrzostwem świata, ale tworzyłam je wyłącznie w Wordzie, niemniej myślę, że dokładnie widać co na nich jest. Tym razem zestaw zawiera 4 kolorowanki.
Jedna wyłącznie z odejmowaniem. Widoczne są na niej ramki z flagami 9 państw. Przy okazji zatem można rozwinąć inne kategorie wiedzy, wziąć do ręki mapę i wyszukać kraje, których flagi widoczne są na ilustracji. Dla ułatwienia podpowiadam
- od góry od lewej mamy: Francję, Niemcy, Polskę,
- w środkowym rzędzie: Litwę, Ukrainę i Rumunię,
- na samym dole: Monako, Belgię i Rosję.
Dodatkowo można poprosić, aby dzieci wskazały różnice miedzy podobnymi flagami np. Polska-Monako, Rosja-Francja, czy Belgia-Niemcy.
Druga grafika ma wyłącznie działania z dodawaniem i jest na niej płynący statek.
Trzecia i czwarta grafika to miks dodawania i odejmowania. Są na niej kwiaty w doniczce oraz ciężarówka.
Powinny one pochłonąć dzieci na kilkanaście minut. Pdf do pobrania: Dodawanie i odejmowanie w zakresie 20.
jest jakas legenda kolorow . tzn. jaki wynik odpowiada jakiemu kolorowi ?
Tak, w pliku do druku jest legenda. 😉
Świetny pomysł na naukę przez zabawę. My lubimy zarówno matematykę jak i kolorowanie i tu mamy wszystko w jednym zadaniu. Podoba nam się.
Jak jeszcze lubiłam matematykę, to chętnie robiłam takie kolorowanki. Najfajniejsze były takie, gdzie rysunek był ukryty. Moim zdaniem to świetna metoda do nauki matmy 🙂