Jakiś czas temu zaczęliśmy zbierać książeczki Tomasza Samojlika o Żubrze Pompiku i jego rodzinie. Pierwsze części możecie zobaczyć klikając tutaj. Niedawno ukazało się kilka kolejnych wydań, zatem stworzyliśmy własną mapkę, którą będziemy podążać.
Polskie Parki Narodowe
Parki Narodowe powstają w miejscach, gdzie istnieje potrzeba szczególnej ochrony przyrody. Na chwilę obecną mamy ich w Polsce 23. Seria książek „Żubr Pompik. Wyprawy” przybliża każdy z nich, mówiąc o roślinach i zwierzętach, które są charakterystyczne dla danego obszaru. Dzieci mają okazję poznać różne ciekawostki, symbole parków oraz dobrze się bawić podczas każdej przygody żubrzej rodzinki.
Tropem Żubra Pompika
Postanowiłam z dziećmi utrwalić nieco wiedzę na temat Polskich Parków Narodowych tworząc własną mapę. Kontur Polski wycięłam z brystolu, a symbole każdego z parków wydrukowałam w kolorze. W ten sposób mogliśmy poćwiczyć także spostrzegawczość, odnajdując konkretny znak i jego lokalizację na mapie (w każdej części jest mapka pokazująca drogę żubrów).
Nowości w naszej biblioteczce
Nasz biblioteczka uzupełniona została o 6 kolejnych części przygód:
- Żubr Pompik. Dziarskie puszczyki cz. 10. – Akcja rozgrywa się w Wielkopolskim Parku Narodowym, którego symbolem jest puszczyk. Na terenie parku jest sporo pagórków, wzniesień i… padalców.
- Żubr Pompik. Wodospad Muflona cz. 11. – Tutaj poznajemy Karkonoski Park Narodowy. Można zobaczyć w nim skały, przepaści, wodospady, spośród roślinności dominują dzwonek karkonoski czy goryczka trojeściowa. Z kolei ze zwierząt można tutaj spotkać muflony.
- Żubr Pompik. Skalny labirynt cz. 12 – W Parku Narodowym Gór Stołowych uwagę przykuwają przede wszystkim ogromne skały. Zwierzątka jakie tutaj można napotkać to m.in. koszatki, popielice, orzesznice.
- Żubr Pompik. Żubrza Góra cz. 13 – Babiogórski Park Narodowy jest pełen źródełek. Charakterystycznymi roślinami są okrzyn jeleni i rogownica alpejska. Występuje w nim również mnóstwo jeleni.
- Żubr Pompik. Jaskinia Nietoperza cz. 14 – W Ojcowskim Parku Narodowym odnajdziemy około 500 jaskiń, w których nietrudno spotkać nietoperza. Czym żywią się te ssaki – dowiecie się z książeczki.
- Żubr Pompik. Nieśmiała salamandra cz. 15 – Gorczański Park Narodowy jest pełen storczyków i krokusów. Jego symbolem jest czarno-żółta salamandra plamista, której skóra wydziela jad.
Żubr Pompik uczy
Dzięki Pompikowi wzrasta świadomość konieczności dbania o faunę i florę. Łatwiej jest nam też rozpoznawać symbole i kojarzyć poszczególne Polskie Parki Narodowe. I Hania i Wojtek chętnie wyszukiwali poszczególnych parków i umieszczali je na naszej mapie. Będziemy ją sukcesywnie uzupełniać, regularnie przypominając sobie z czym powinny nam się kojarzyć.
Uwielbiamy Żubra Pompika i wszystko co wychodzi spod ręki i piórka Samojlika. Jest to nie tylko coś wartościowego o nauki z przyrody naszych lasów, ale jeszcze wesołe historyjki dla każdego!
Cieszy fakt, że dzieci od maleńkości poznają naszą florę, faunę i geografię, i uczą się, że należy o nią dbać. 🙂
Otóż to!
Już któryś raz widzę te pozycje i bardzo mi się podobają. Szkoda, że mój syn jest na nie trochę za mały…
W takim razie warto zapamiętać
Myślę, że każde dziecko zostanie nimi zainteresowane.
Te książeczki wyglądają naprawdę ciekawie 😉
Pewnie bardzo podobają się dzieciom
Myślę, że to bardzo wartościowe pozycje. Nauka przez zabawę chyba najbardziej się sprawdza a i ile przy tym zabawy
Pomponika nie znam, pierwszy raz widzę, ale myślę, że każda książka, która interesuje dziecko jest wartościowa 😃
Uwielbiam tego typu książeczki edukacyjne dla dzieci. Mimo, że nie posiadam własnych Pociech to zawsze kupuję takie książki na prezent najmłodszym. Nie dość, że są kolorowe i przykuwają wzrok oraz uwagę największego uparciucha to na dodatek uczą. Nie wspomnę już, że są napisane przystępnym dla malucha językiem. Wg mnie książeczki edukacyjne powinny się znaleźć w każdym domu, w którym pojawia się dziecko.
Moje dzieci już za duże, ja też 😉 ale polecę sąsiadom 🙂 Bo im skorupka za młodu…
Uwielbiamy Pompika! Fajny mieliście pomysł z tą mapą 🙂
Super sposób na naukę przez zabawę! Żałuję, że za moich czasów nie było takich książeczek! 😉
Jakie świetne!!!cosdla naszych dziewczyn.cieszę sue ze tu trafilam