Gastrolog dziecięcy to lekarz, który zajmuje się wszelkimi schorzeniami układu trawiennego u pacjentów od chwili ich urodzenia aż do ukończenia pełnoletności. Diagnostyka chorób z tego zakresu jest szczególnie trudna w przypadku najmłodszych dzieci, które nie potrafią samodzielnie określić rodzaju dolegliwości. Wtedy ogromne znaczenie ma obserwacja malucha przez dorosłych, gdyż to rodzice zgłaszają swoją pociechę do specjalisty. Jakie objawy powinny w szczególności zaniepokoić?
Jakie choroby diagnozuje i leczy gastrolog dziecięcy?
Gastrolog dziecięcy specjalizuje się w rozpoznawaniu i leczeniu chorób przełyku, żołądka, wątroby, trzustki i jelit. Jest specjalistą, który dobiera odpowiednie leczenie w przypadku choroby wrzodowej, różnego rodzaju alergii pokarmowych czy przewlekłych biegunek lub zaparć.
Objawy, które powinny skłonić do wizyty u gastrologa
Wszelkie niepokojące objawy, które mogą wskazywać na zaburzenia układu trawiennego dziecka, powinny być konsultowane z gastrologiem. W przypadku najmłodszych można mówić o przewlekłych zaparciach lub biegunkach, kolkach, wymiotach, ulewaniu. Dziecko w obliczu bólu brzucha może być płaczliwe, prężyć ciało, odmawiać jedzenia. Niepokojące są również zmiany skórne, które mogą być wywołane alergią pokarmową. Najmłodsi, którzy wymagają konsultacji u lekarza gastrologa, mogą też szybko przybierać na wadze albo tracić masę ciała w szybkim tempie.
Jakie badania wykonuje gastrolog dziecięcy?
W DP Med dzieciom standardowo wykonuje się badanie moczu oraz kału i bardzo często właśnie te analizy wystarczają, aby móc postawić właściwą diagnozę. Gastrolog może również zalecić dodatkowe badania, takie jak USG jamy brzusznej, gastroskopię bądź kolonoskopię.
Wybór gastrologa dziecięcego jest konieczny w przypadku tych najmłodszych pacjentów. Chodzi nie tylko o właściwe kwalifikacje zawodowe oraz medyczne doświadczenie, ale także o odpowiednie podejście do dzieci. Gastrolog dziecięcy powinien wykazywać właściwe pod względem psychologicznym podejście, aby każda wizyta w gabinecie lekarskim nie była dla malucha traumą.
Gdzie szukać gastrologa dziecięcego?
Usługi gastrologa dziecięcego są dostępne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, a więc wizyty u takiego specjalisty mogą być w pełni refundowane. Warto jednak pamiętać, że na bezpłatną konsultację najczęściej oczekuje się w długich kolejkach, a w tym przypadku czas ma ogromne znaczenie. Znacznie lepszą opcją wydaje się skorzystanie z usług profesjonalnych placówek medycznych, które oferują pomoc gastrologa dziecięcego odpłatnie, ale za to bez zbędnego oczekiwania. Warto też pamiętać, że w licznych przypadkach schorzeń z zakresu układu trawiennego pomoc lekarska musi być natychmiastowa, aby ulżyć dziecku i przywrócić jego należyty stan zdrowia. Niektóre choroby mogą też wywoływać groźne dla zdrowia, a nawet życia malca powikłania, trzeba więc im jak najszybciej zapobiegać.
Tekst ma charakter informacyjny. Nie może być traktowany jako porada medyczna.
*wpis sponsorowany
Wychodzę z założenia, że jak tylko coś nas niepokoi, zbieramy obserwacje, warto udać się do specjalisty, który pomoże w diagnostyce.
Jak najbardziej.
Bardzo fajny blog i wpis . miłego
Dzięki
Byliśmy niejednokrotnie ze starszym synem. Dobrze, że wyczulasz w tym temacie.
Warto wiedzieć.