Wózek rok po roku to idealne rozwiązanie w przypadku rodziców dwójki dzieci. Różni się on pod wieloma względami od tradycyjnego wózka pojedynczego, dlatego jego wybór może być nieco trudniejszy, gdyż na więcej elementów trzeba zwrócić uwagę. Są bowiem dostępne różne jego warianty – wózek bliźniaczy jeden obok drugiego oraz jeden za drugim. Ponadto przy jego wyborze należy zwrócić uwagę na dopasowanie dwojga dzieci do jednego produktu. Istotna może się okazać także możliwość montażu na stelażu gondoli. Dla ułatwienia tego wyboru, poniżej znajduje się kilka podpowiedzi, jak wybrać dobry wózek rok po roku.
Wózek rok po roku
Choć coraz częściej używa się wymiennie sformułowań wózek rok po roku oraz wózek bliźniaczy, to nie są to dokładnie te same produkty. Pierwszy typ został bowiem stworzony z myślą o rodzeństwie z niedużą różnicą wieku. Wózki bliźniacze z kolei – jak sama nazwa wskazuje – to wózki dla bliźniąt.
Można jednak mówić również o wózkach regulowanych niezależnie od siebie, które umożliwiają dopasowanie poszczególnych elementów do każdego dziecka z osobna. To wygodne rozwiązanie, zatem przed zakupem warto sprawdzić, czy dany model pozwala na jednoczesne zamontowanie gondoli i spacerówki.
Wózek bliźniaczy 3w1
Dobrą opcją może okazać się wózek bliźniaczy 3w1. Jest to duży zestaw, ale jednocześnie ekonomiczny. Podczas jednego zakupu można bowiem zaopatrzyć dzieci i siebie we wszelkie niezbędne produkty, mianowicie w dwa wózki głębokie, które posłużą dzieciom do 6. miesiąca życia; dwie spacerówki, które przydadzą się, gdy dzieci wyrosną z gondoli oraz dwa nosidełka, czyli foteliki samochodowe z grupy 0.
Wózek bliźniaczy – jeden obok drugiego czy jeden za drugim?
W wózkach dla dwojga dzieci ustawienie siedzisk może być różne – albo mogą się one znajdować obok siebie, albo jedno za drugim. Pierwszy typ ułożenia sprawia, że całość jest szeroka, co niekiedy wpływa na trudność przemieszczania się z nim po ciasnych uliczkach lub utrudnia przechodzenie przez wąskie przejścia. Zapewnia natomiast jednoczesny dostęp do dwojga dzieci i łatwe manewrowanie nim. Wózek z ułożeniem jeden za drugim jest węższy, jednak nieco trudniej się nim manewruje, ponieważ jest mniej zwrotny. Co więcej, dziecko siedzące z tyłu ma zdecydowanie ograniczone pole widzenia. Posiada natomiast obszerniejsze siedziska, co wpływa na komfort jazdy.
Najważniejsze cechy dobrego wózka rok po roku
W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na rozmiar wózka. W przypadku wózka typu jeden obok drugiego, jego długość może wynosić od 65 do 92 cm, z kolei długość wózka jeden za drugim to już wymiary od 100 do 170 cm. Warto zatem przed zakupem zastanowić się nad najczęstszymi warunkami tras spacerów, aby nie mieć problemu z przemieszczaniem się z nim. Wówczas łatwiej będzie też zdecydować, jakie koła powinien mieć wózek. Małe lub duże, pompowane albo żelowe, obrotowe przednie czy nie – wszystko to wpływa bowiem zarówno na komfort jazdy, jak i wygodę przemieszczania się.
Kolejny ważny aspekt stanowi waga wózka. Wózek rok po roku ma przewozić dwoje dzieci jednocześnie, zatem powinien mieć jak najlżejszy stelaż. Należy jednak pamiętać, że zbyt lekki wózek może nie być wystarczająco stabilny a zbyt małe siedziska mogą okazać się dla dzieci niewygodne.
Aby zapewnić dzieciom jak najwyższy poziom komfortu podczas jazdy, warto sprawdzić, czy dany model posiada możliwość niezależnej regulacji poszczególnych komponentów. Jedno dziecko będzie mogło wówczas spać, a drugie – podziwiać widoki.
Istotna jest także kwestia zabezpieczeń. Zarówno wózek rok po roku, jak i wózek dla bliźniąt powinien być wyposażony w pięciopunktową uprząż bezpieczeństwa. W ten sposób małe dziecko nie wypadnie z niego, starsze zaś – nie wyjdzie z niego samodzielnie.
Ponadto warto zwrócić uwagę, czy konkretny model wózka posiada duży kosz na zakupy z twardym dnem, a także czy do zestawu została dołączona moskitiera oraz folia przeciwdeszczowa. Wówczas wózek będzie jeszcze bardziej funkcjonalny.
Rodzeństwo w podobnym wieku i bliźnięta to nie lada wyzwanie, jednak z wózkiem rok po roku lub wózkiem bliźniaczym dużo łatwiej zapanować nad zamieszaniem związanym z małymi dziećmi podczas spacerów. Szukając odpowiednio wózka dziecięcego tego typu, należy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością. Ze względu na duże gabaryty może się czasem okazać niewygodny, jednak dobrze dobrany zarówno do potrzeb rodziców oraz dzieci, jak i warunków, w jakich będzie użytkowany, ułatwi i uprzyjemni każdy spacer.
*wpis gościnny
Akurat tak się składa, że jesteśmy z siostrą bliźniaczkami. W latach 90-tych wózki bliźniacze nie były bardzo popularne, ale udało nam się mieć taki obok siebie. Wspaniale go wspominamy.
🙂
Świetne rozwiązanie. Wpis ciekawy i wciągający. Z wielką chęcią zostanę na tym blogu dłużej.
Bardzo się cieszę
świetny artykuł dla przyszłych rodziców:)
Nie tylko przyszłych, są tacy, których temat dotyczy w zasadzie już 🙂
Zawsze marzyłam ,żeby mieć bliźniaki, ale jakoś mi się nie przytrafiły :-))
Też kiedyś miałam takie marzenie, ale jestem wdzięczna, że się nie spełniło 🙂
W sumie takie wózek bliżniaczy to dobra opcja. Pozwala zapakować dwójkę dzieci od razu.
Jednak są różne opcje, które sprawiają, że wózek nie musi być typowo bliźniaczy