Nieumiejętność skupienia się na jednej rzeczy u dzieci wieku 1-3 nie jest niepokojącym zjawiskiem. Małe dzieci nie potrafią skupić się na jednej czynności i zajęte zabawą często zapominają o czymkolwiek innym. Pierwsze dni w przedszkolu czy szkole to już okres, gdy nasza pociecha powinna potrafić skupić uwagę na jednej czynności. Właśnie etap wczesnoszkolny jest pierwszym, w trakcie którego rodzice mogą spostrzec, że koncentracja dziecka nie działa tak jak powinna.
Przyczyny problemów z koncentracją u dzieci
Koncentracja jest jedną z funkcji poznawczych, rozwijająca się u człowieka od najmłodszych lat. Zaburzenia koncentracji u dzieci mogą mieć wiele przyczyn. Przede wszystkim technologia wniosła do otoczenia wiele tak zwanych „rozpraszaczy”. Mówiąc inaczej – bodźców pochodzących z odmiennych źródeł, na przykład telefonu, komputera czy telewizji, które wzmagają dysfunkcję. Niedostateczne utrzymanie zainteresowania ma swoje źródło w neurologii. Jest to związane ze spowolnionym bądź zahamowanym rozwojem struktur mózgu, które są odpowiedzialne za zdolności koncentracyjne. Medycznym powodem prowadzącym do zaburzenia koncentracji u dzieci może być także zespół nadpobudliwości psychoruchowej, czyli ADHD. By jednak rozpoznać to schorzenie niezbędne jest wykazanie przez dziecko innych kryteriów, takich jak impulsywność czy wzmożona ruchliwość. Kolejną przyczyną, która może zaburzać koncentrację u dzieci w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym jest posiadanie zbyt wielu zabawek. Im więcej zabawek w zasięgu wzroku dziecka, tym większy wysiłek musi ono włożyć w zaplanowanie zabawy, zmuszając tym samym szare komórki do pracy.
Rozpraszacze uwagi
Koncentracja u dzieci, ćwiczenia by ją poprawić czy sposoby na szybką naukę – to często przedmioty zainteresowania troskliwych rodziców. Zanim jednak odpowiemy, jak ćwiczyć koncentrację u dzieci, podpowiemy jak pozbyć się choć niektórych rozpraszaczy. Po pierwsze ograniczmy liczbę zabawek, tak by dziecko mogło skupić się tylko na jednej, dwóch. Po drugie unikajmy jaskrawych kolorów do malowania ścian w pokoju – lepsze są pastele. Ponadto dobrze zadbać, by pokój i ściany były w miarę stonowane – bez zbędnych ramek, wzorzystych tapet i wielu półek. Wiele obrazów i mebli nie wpływają korzystnie na skupienie uwagi dzieci.
Koncentracja u dzieci – ćwiczenia
Już od najmłodszych lat warto wykonywać z dzieckiem właściwe ćwiczenia usprawniające koncentrację. Należy pamiętać, że jest ona fundamentem pamięci, efektywności zdobywania wiedzy, bezpieczeństwa, a także jakości życia. Jak ćwiczyć koncentrację u dzieci?
Dla najmłodszych dzieci zabawa jest najlepszym sposobem treningu koncentracji. Wykorzystać można do tego na przykład kostki, w których dziecko dopasowuje kształt do otworu. Sprawdzą się także puzzle, które można wykorzystać u dzieci w różnym wieku, dopasowując jedynie poziom trudności i liczbę elementów do możliwości naszej pociechy. Pamięć i koncentrację poprawia także gra Memory, która polega na zapamiętywaniu położenia kart z odpowiednim obrazkiem, a następnie parowaniu ich. Inną zabawą, która nie wymaga korzystania z dodatkowych przedmiotów jest „przypominanie”. Można zacząć od polecenia: przypomnij sobie imiona wszystkich sąsiadów, którzy mają psa. Mózg musi się nagimntastykować, żeby odtworzyć takie informacje. Ćwiczeń na koncentrację u dzieci jest mnóstwo, najważniejsze jednak by były one formą zabawy, tak by dziecko samo chciało brać w nich udział. Przyjemne skojarzenia sprawią, że ćwiczenia na koncentrację wejdą dziecku w nawyk.
Zbilansowana dieta, a ćwiczenia na koncentrację
Pamiętajmy, że dzieci mają swoje lepsze i gorsze chwile – spadek koncentracji może zdarzyć się wszystkim, gdy jednak problemy te występują zbyt często. Wtedy warto skonsultować się z lekarzem pediatrą, który ustali czy nie występują niedobory witamin i minerałów. By nie dopuścić do takiego stanu warto dbać o dobrze zbilansowaną dietę bogatą między innymi w żelazo, witaminę D oraz wapń.
Najlepiej zajrzeć do sklepu z zabawkami i poszukać zabawek edukacyjnych. Jest mnóstwo książeczek czy puzzli, dzięki którym dzieci się rozwijają.
Sama podczas zajęć z dziećmi w różnym wieku staram się wprowadzać elementy ćwiczące koncentrację. W niektórych przypadkach szeroko otwieram oczy – zadanie pozornie proste i błahe, dziecku przysparza okrutnych problemów, właśnie przez nieumiejętność skoncentrowania sie
Dziecko ma świetną pamięć, ale często tracą koncentrację i szybko się rozpraszają. Dobrze będą gry typu memo, gry ciekawe, które zainteresują dziecko. Starsze dzieci mogą grać na przykład w monopoly, gra rozwija myślenie i liczenie.
Rozpraszanie się to chyba u nas największy problem i dość ciężko jest sobie z tym poradzić. Syn po prostu potrafi w jednej sekundzie zainteresować się czymś innym. Podobno w tym wieku to normalne, ale trzeba zwracać uwagę i jakoś go zachęcać do dalszej zabawy, którą robimy 🙂
Nie wiem w jakim wieku jest Twój syn, ale możliwość skupiania uwagi rośnie wraz z wiekiem.
Problemy z koncentracją u dzieci są coraz większe. Myślę, że m to wiele przyczyn, także natłok informacji, urządzenia elektroniczne i wiele innych. Ciężko skupić dziecko na danej rzeczy chociaż przez kilka minut.
Niestety, żyjemy w trudnych pod tym względem czasach
Mój dwulatek nie znosi zabawek typu dopasowywanie kształtów a ja ciągle z nim walczę. Dla niego liczą się tylko traktory i podczepianie do nich przyczepki. Masz może jakiś patent na to?
Trzeba wykorzystać to co lubi i sprytnie wplatać elementy edukacyjne. Dziecka nie powinno się do niczego zmuszać, trzeba trochę elastyczności i kreatywności.
Czasy komórek i komputerów, wiecznie wyjące tv nie sprzyjają koncentracji. Muszę przećwiczyć z moimi dziećmi zaproponowane przez Ciebie ćwiczenia.
Dorosłym też jest coraz trudniej, a co dopiero dzieciom…
Nie sądziłam, ze zbilansowana dieta ma wpływ na koncentracje, ale po zastanowieniu ma to sens 😊 a co do przeszkadzaczy to naprawdę uważać
PRZESZKADZACZY JEST CAŁE MNÓSTWO
Sporo dzieci ma takie problemy, więc ich rodzicom te porady na pewno się przydadzą.
Niestety to prawda
Pamięć i koncentracja są takie ważne, a większość rodziców nie zwraca na nie uwagi. Na co dzień w mojej pracy stykam się z takimi własnie rodzicami i aż nie wiadomo jak im przemówić do rozsądku.
Czasami ręce opadają.
Moje dzieci na szczęście jak trzeba to potrafia się skoncentrować dłuższy czas.
Moje też, chociaż z synem muszę więcej ćwiczyć
Tak jak piszesz, od najmłodszych lat cwiczenie koncentracji jest ważne. Dieta to samo! To ona sprawia jak wszyscy funkcjonują 😉
Nie bez powodu mawiają, że jesteś tym co jesz 🙂
U nas przede wszystkim sprawdzają się różnorodne ćwiczenia, zadania i zagadki.
Telefony i zbyt duża ilość czasu spędzonego przed telewizorem powoduje, że dziecko ma problemy z koncentracją. Widzę po moim synku, kiedy dłużej ogląda bajki, niestety potem nie umie się chwili skupić.
U moich obserwuję nadmierną frustrację po wyłączeniu np. tv
Pamiętam grę „Menory” – sama kiedyś w taką grałam. 🙂
Ponadczasowa