Jakie znaczenie dla rozwoju dziecka mają książki:
– wzbogacają zasób słownictwa,
– uczą koncentracji,
– ćwiczą pamięć,
– uczą dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych,
– rozwijają wyobraźnię,
– wychowują – uczą postaw i właściwego postępowania, empatii, reagowania na złe zachowanie,
– istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzieci, którym rodzice od najmłodszych lat czytają, w przyszłości same chętniej będą sięgać po literaturę (w tym lektury szkolne).
Czytanie z dzieckiem nie wymaga wielkiego przygotowania, czy poświęcania dużej ilości czasu (czytamy bajki, a nie powieści), dlatego myślę, że warto poświęcić te 10-15 minut chociaż trzy razy w tygodniu. A tak naprawdę można to robić codziennie – są małe książeczki, można jedną włożyć do torebki (mamusie:)) czy plecaczka smyka; czytać w aucie (jeśli jedziemy jako pasażer:)) czy autobusie, na świeżym powietrzu, w poczekalni (np. u lekarza) itp. Popularne jest czytanie przed snem, wtedy dziecko się wycisza, a wielu rodziców traktuje tę czynność jako rytuał – i dobrze
Jak zmotywować dziecko do wspólnego czytania?
Dla najmłodszych wybierajmy książeczki króciutkie (mogą być rymowane, obecnie dostępne są nawet „samoczytające się”), z kolorowymi ilustracjami, które dodatkowo przyciągają uwagę. To pierwszy krok by zachęcić do wspólnej lektury. Nie zmuszajmy dziecka do słuchania długich opowiadań JEŻELI TEGO NIE CHCE. Pamiętajmy, że maluszki nie potrafią się jeszcze zbyt długo skupiać. Dopiero z czasem sięgajmy po pozycje o obszerniejszej treści.
Nie ograniczajmy się do odczytania tekstu, rozmawiajmy o ilustracjach, próbujmy jak najciekawiej zaprezentować treść: zmieniajmy głos, naśladujmy dźwięki, gestykulujmy, pracujmy mimiką twarzy. Możemy iść także krok dalej – stwórzmy książeczkę z pomocą dziecka, jedyną i niepowtarzalną, gdzie bohaterami będą ich ulubione postaci. Jak to zrobić? W najbliższych dniach przedstawię Wam rezultat naszych działań i szczegółowy opis.