Trzyelementowa układanka lewopółkulowa dla najmłodszych do pobrania
Czy słyszeliście o układankach lewopółkulowych? Być może pojęcia nie znacie, aczkolwiek na pewno spotkaliście się z nimi w swoim codziennym życiu. Tym razem przygotowałam zestaw, który warto wykorzystać w zabawach z najmłodszymi lub z dziećmi z zaburzeniami.
Układanka lewopółkulowa – co to takiego?
Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, za co jakie są funkcje lewej półkuli mózgu? Odpowiada ona głównie za:
- analizowanie i umiejętności matematyczne;
- mowę i kompetencje językowe;
- czytanie i pisanie;
- umiejętność planowania oraz wyciągania wniosków;
- dostrzeganie szczegółów.
W obecnym świecie, poprzez nadmiar bodźców, stymulujących głównie prawą półkulę, zaniedbujemy troszeczkę rozwój lewej. Dlatego warto sięgać po zabawki, które pozwolą nam ją ćwiczyć i rozwijać. Najprostszymi są układanki. Można kupić gotowe, lub stworzyć je samodzielnie. Najprościej mówiąc, chodzi o to, by dziecko odtwarzało to co widzi, układało takie same sekwencje czy przedstawione wzory.
Piramida – trzyelementowa układanka lewopółkulowa dla najmłodszych
Jak wspomniałam przygotowałam zestaw, który możecie bez problemu pobrać w pdf-ie, wydrukować i wykorzystać do zabaw i ćwiczeń z dziećmi. Aby przedłużyć jego trwałość – polecam laminowanie.
Wewnątrz znajdziecie:
- szablon piramidy;
- elementy w 4 kolorach, które pomogą ułożyć wszystkie sekwencje;
- 64 kafelki z różnymi układami kolorystycznymi do odwzorowania.
Myślę, że schemat działania jest prosty, ale na wszelki wypadek omówię go krok po kroku.
Na szablonie piramidy dopasowywać będziemy pozostałe elementy. Kolorowe figury wycinamy. Jest ich łącznie 12, 3 rozmiary, każdy w 4 kolorach. Kafelki z przykładami również rozcinamy, by dziecko mogło patrzeć na wybrany (wylosowany). Baza powinna być wypełniona w taki sposób jaki wskazuje nam wzór.
Z biegiem czasu ćwiczenie można utrudnić, pozwalając maluchowi przypatrzeć się wzorowi, a następnie zakrywając go, by odtworzył układ z pamięci.
Jeśli nie macie możliwości wydruku w kolorze, zawsze można dać dziecku szablon (ewentualnie narysować go samodzielnie) i poprosić, by pokolorowało elementy we właściwy sposób, pokazując wzory na ekranie.
Życzę Wam owocnych zabaw, a jeśli jesteście zainteresowani takimi treściami, koniecznie dajcie znać, będę tworzyć więcej. Plik pdf: Piramida – trzyelementowa układanka lewopółkulowa do pobrania.
A jeśli chcecie układankę z większą liczbą elementów sprawdźcie: Układankę lewopółkulową czteroelementową
Przypominam, że więcej pomocy znajdziecie w zakładce: pobieralnia.