Ćwiczenie spostrzegawczości i logicznego myślenia to ważna umiejętność. Możemy rozwijać te obszary w różnoraki sposób, na przykład wykorzystując ilustracje typu: co nie pasuje. Przygotowałam 16 zestawów łamigłówek na 4 pory roku do pobrania.
Co nie pasuje? Pory roku. Ilustracje do pobrania
Łącznie macie do wydruku 4 strony, po jednej na porę roku: wiosnę, lato, jesień i zimę W obrębie każdej są cztery zestawy zagadek. Zadaniem dziecka jest wskazać grafikę, która z jakiejś przyczyny nie pasuje do pozostałych i podać argumentację. Dlaczego? Tak naprawdę może się zdarzyć, że dziecko naprawdę myśli logicznie, pomijając pewne utrwalone schematy. Jeśli potrafi wyjaśnić dlaczego uważa w ten sposób, nie powinniśmy uznawać, że jego odpowiedź jest niewłaściwa. W dalszej części podam przykład:
Ilustracje wiosenne:
- Pszczoła, motyl, biedronka, żaba.
- Drzewo, trawa, robak, kwiat.
- Zając, sarna, słoń, lis.
- Helikopter, tęcza, chmury, słońce.
Ilustracje letnie:
- Muszla, ryba, klapki, rozgwiazda.
- Hulajnoga, deskorolka, rower, statek.
- Piłka, klocki, wiaderko, łopatka.
- Okulary, kapelusz, parasol, wyspa.
Ilustracje jesienne:
- 3 rodzaje liści i kasztan
- Żołądź, borsuk, jeż, wiewiórka
- Kasztan, konar, jarzębina, żołądź (można uznać, że kasztany, żołędzie i jarzębina to dary jesieni, ale również dziecko może uznać, że kasztany, konar i żołędzie są brązowe, a jarzębina – nie).
- Jabłko, śliwki, gruszka, dynia.
Ilustracje zimowe:
- Czapka, okulary, szal, rękawice.
- Sanki, łyżwy, hulajnoga, narty (można uznać, że sanki, łyżwy i narty to sprzęty zimowe, ale dla odmiany, dziecko może powiedzieć, że na sankach się siedzi, a na pozostałych przedmiotach – nie).
- Mikołaj, jednorożec, elf, renifer.
- jako, kokarda, lampki choinkowe, bombka.
Jak pobrać karty pracy? Wystarczy kliknąć napis „Co nie pasuje? Pory roku. Ilustracje do pobrania” – otworzy się plik – wtedy możecie go zapisać. Jak zawsze zapraszam Was również do „pobieralni„, gdzie znajdziecie całe mnóstwo pomysłów na zabawy z dziećmi (do wydruku), a także do zakładki „Działamy„. Jeśli podoba Ci się ten post i uznasz go za użyteczny – podziel się nim w mediach społecznościowych!
Bardzo mi się podoba ta gra 🙂
Dziękuję za kolejne materiały, chętnie wykonam je razem z kuzynką.
Bardzo fajna opcja do rozwijania spostrzegawczości oraz wspólnego spędzania czasu na fajnej zabawie.
super pomysł na zabawę w dlugie jesienne wieczory