W kalendarzu świąt nietypowych w październiku, a dokładniej 16-go, przypada Międzynarodowy Dzień Chleba. To świetna okazja, by porozmawiać z dziećmi na temat tego jak powstaje chleb. Wiadomo, że najlepiej pomogą nam w tym ilustracje, które możecie pobrać u mnie bezpłatnie.
Jak powstaje chleb – ilustracje
W pliku znajdziecie 6 ilustracji, które pozwolą Wam przybliżyć dzieciom proces powstawania chleba. Na każdej stronie A4 są dwa obrazki – jak zawsze polecam je zalaminować. Poniżej pokażę Wam, co dokładnie znajduje się w zestawie i opiszę w kilku słowach poszczególne etapy. Jak to mawiają – od ziarenka do bochenka.
Skąd bierze się chleb?
Etap 1. Rolnik musi zasadzić ziarno, z którego wyrośnie zboże. Mamy różne rodzaje zbóż i dlatego też również na rynku dostępne są różne chleby: pszenny, żytni czy orkiszowy.
Etap 2. Kiedy zboże dojrzeje, rolnik musi je zmłócić. Wówczas z pomocą przychodzi kombajn, który kosi pole, równocześnie oddzielając ziarno od słomy. Ziarno zostaje w zbiorniku, a słoma wydostaje się na zewnątrz. Nie jest ona bezużyteczna! Także wykorzystuje się ją w gospodarstwach.
Etap 3. Ziarno transportowane jest do młynów, gdzie jest odpowiednio mielone. Tak powstaje mąka.
Etap 4. Mąka pakowana jest do worków skąd dystrybuowana jest dalej, na przykład do piekarni.
Etap 5. W piekarni między innymi z mąki, drożdży i wody powstaje chleb i innego rodzaju pieczywo. Wypiekane jest ono przez piekarzy w specjalnie przygotowanych do tego piecach.
Etap 6. Z piekarni pieczywo trafia do sklepów, gdzie można je zakupić.
Ciekawostka
Teraz ludziom jest dużo łatwiej produkować chleb, gdyż technologia znacznie poszła do przodu i wielu rzeczy nie trzeba robić ręcznie. Z tego powodu proces jest znacznie szybszy. Warto uświadomić to dzieciom. Chleb można upiec też samodzielnie w domu – nie jest to wcale takie trudne!
Krok po kroku: tak powstaje chleb
Ilustracje pobierzecie w pdf-ie bezpośrednio stąd: Jak powstaje chleb?
Jeśli interesują Was też inne karty pracy w formie historyjek obrazkowych na przykład droga listu, czy inne zabawy zapraszam jak do działu pobieralnia.
Bardzo fajne ciekawostki! Super nawet nie miałam pojęcia jak powstają ilustracje do dziecięcych książeczek!
Super, bardzo dziękujemy za kolejny ciekawy materiał. Swoją drogą, z podróżniczych inspiracji bardzo polecamy wizytę w Muzeum Chleba w Ustce, która jeszcze bardziej zobrazuje to zjawisko.
Wiedza, która wbrew pozorom nie jest powszechnie znana dzieciom zamieszkującym miejskie tereny, dlatego warto im opowiedzieć, jak powstaje produkt, którym zajadają się codziennie, a ilustracja świetnie w tym pomogą. 🙂
uwielbiam takie ilustracje sama się z nich uczę 😉
To fajnie 🙂