W październiku przypada Dzień Poczty Polskiej lub jak kto woli Dzień Listonosza. Z tej okazji, zwłaszcza w przedszkolach omawia się ten temat. Przygotowałam pdf, który pokazuje jaka jest droga listu od napisania, aż do dostarczenia do adresata.
Historyjka obrazkowa
Najczęściej spotykane historyjki obrazkowe są krótkie i rzeczowe. Ja postanowiłam zawrzeć więcej szczegółów, więc po wydrukowaniu możecie sami zadecydować, które wykorzystacie. Dla młodszych dzieci polecam mniej szczegółów (wystarczą nawet tylko 4 ilustracje), dla starszych jest ich nieco więcej. Cała droga listu składa się łącznie z czterech kartek formatu A4. Na każdej z nich mamy dwie ilustracje, co daje nam 8 obrazków w formacie A5.
Co się dzieje po kolei?
Po krótce opiszę jak wygląda cała droga listu zawarta w pliku.
Ilustracja 1. Pisanie listu, to pierwsza czynność, którą powinniśmy wykonać, aby mieć co wysłać.
Ilustracja 2. Włożenie listu do koperty.
Ilustracja 3. Zaadresowanie koperty, można zwrócić uwagę i na odbiorcę i na nadawcę.
Ilustracja 4. Należy wybrać się do urzędu pocztowego, by kupić znaczek, który umożliwi dalszą podróż naszego listu.
Ilustracja 5. Zakupiony znaczek musimy przykleić na kopercie.
Ilustracja 6. List należy wrzucić do odpowiedniej skrzynki, specjalnie do tego przeznaczonej.
Ilustracja 7. Listonosz dostarcza list do adresata, umieszcza go w skrzynce na listy.
Ilustracja 8. Adresat odbiera list ze swojej skrzynki.
Droga listu – plik do pobrania
Jak zwykle polecam Wam tego typu pomoc zalaminować, posłuży Wam dłużej, bo odkąd pamiętam co roku omawia się ten temat w placówkach edukacyjnych dla najmłodszych. Wszystkie wymienione ilustracje pobierzecie w pdf-ie klikając w napis Droga listu.
Jeżeli szukacie więcej pomocy dydaktycznych zapraszam do pobieralni, znajdziecie tam sporo plansz i łamigłówek do pobrania zupełnie bezpłatnie. Mam nadzieję, że Wam się przydadzą i spodobają. Nie mam nic przeciwko udostępnianiu postu w social mediach.
tak jak pisałam na fb, sama się nad tym ostatnio zastanawiałam, a ostatnio miałam rozmowę o tym z córką, także bardzo podobały mi Twoje ilustracje 😉 bardzo dziękuję !
Bardzo się cieszę.
Ja już chyba sto lat nie dostałam od nikogo listu. Teraz jednak zdecydowanie maile czy smsy są o wiele bardziej popularne no i o wiele szybsze.
Pamiętam ile listów wysyłałam do okresu nastoletniego, a teraz… Tylko do urzędów 😀
Droga listy, niby taka prosta, a tak skompikowana sprawa. Trzeba dzieci edukować, bo nie znają prostych rzeczy, które towarzyszą nam każdego dnia.
Sprawa jest w sumie bardziej skomplikowana niż na ilustracjach.
Bardzo fajny pomysły! Pokazałam Filipowi i był zaciekawiony ilustracjami, dopytywał o szczegóły… Co roku wysyłamy pocztówki z wakacji a w sumie nigdy nie powiedziałam mu tak dokładnie jak to się dzieje, że trafiają do dziadków.
Super!
I kolejna ciekawa propozycja pomocy dydaktycznej, do wielokrotnego użycia, omawiania, pomoc dla dorosłych, zabawa i wiedza dla dzieci. Nic tylko ściagać plik i wykorzystywać na maksa. 🙂
Ta jest!
Bardzo fajnie, że o tym piszesz. Teraz sporo dzieci nawet nie wie, gdzie znajduje się poczta, nie wspominając o napisaniu, czy wysłaniu listu.
W ogóle z pisaniem u dzieci obecnie to jakaś masakra…
oczywiscie jak zawsze kolejny ciekawy wpis kochana.
Mój synek na pewno bedzie miał to omawiane w szkole. Na pewno się tym zainteresuje, bo on w ostatnim czasie jest wszystkiego ciekaw 😉
Dziękuję i miłej zabawy