Nawracający ból brzucha określa się jako dolegliwości występujące przez co najmniej trzy miesiące, a w tym czasie pojawiają się co najmniej trzy epizody bólu, które są wystarczająco silne, aby wpłynąć na wykonywanie codziennych czynności. Z biegiem lat identyfikuje się coraz więcej organicznych przyczyn tego zjawiska, jednak nadal najczęstszą przyczyną są zaburzenia na tle czynnościowym.
Zapalenie przełyku
Zapalenie przełyku u dzieci może występować na drodze refluksu żołądkowo-przełykowego. Refluks występuje bardzo często u niemowląt, które z powodu niedojrzałości przewodu pokarmowego mają tendencję do zarzucania treści pokarmowej do przełyku. Poprawę obserwuje się po osiąganiu wyprostowanej pozycji ciała i wprowadzeniu stałego pokarmu. Natomiast w późniejszym wieku na jego występowanie może mieć wpływ siedzący tryb życia, otyłość i przejadanie się.
Nietolerancja węglowodanów
Spośród wielu węglowodanów obecnych w diecie to właśnie laktoza stanowi najczęstszą przyczynę nawracających bólów brzucha u dziecka. Początek nietolerancji może być podstępny, a objawy pojawiają się dopiero kilka godzin po spożyciu produktu mlecznego. Poza bólem brzucha mogą też pojawiać się wzdęcia i gazy, charakterystyczne przelewania w obrębie jelit oraz biegunka. Diagnozę stawia się na podstawie wycofania z diety pokarmu zawierającego laktozę na okres kilku tygodni, a następnie prowokacji produktem z laktozą i obserwowania objawów. Jeżeli ból brzucha u dziecka powróci, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z nietolerancją laktozy.
Migrena brzuszna
Jeżeli ból brzucha pojawia się nagle, ma intensywność umiarkowaną bądź silną i trwa od 2 godzin nawet do 3 dni, może to być przejaw migreny brzusznej. Dolegliwość ta często ma pozytywny wywiad rodzinny, a ból brzucha jest zwykle związany z nudnościami, wymiotami i brakiem apetytu. Migrena brzuszna rzadko utrzymuje się w wieku dorosłym, a dowody naukowe sugerują, że jest to prekursor migrenowego bólu głowy.
Choroby zapalne jelit
Nieswoiste choroby zapalne jelit często wiążą się z nawracającym bólem brzucha u dzieci. Wyróżnia się tu trzy jednostki chorobowe:
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- choroba Leśniowskiego-Crohna,
- nieokreślone nieswoiste zapalenie jelita grubego.
Choroba może ujawniać się w młodym wieku i zwykle ma wtedy podłoże genetyczne, natomiast u nastolatków silniejszy jest wpływ czynników środowiskowych. W zależności od postaci choroby zapalnej jelit występują różne objawy dodatkowe np. utrata masy ciała, kał z domieszką krwi, zmiany okołoodbytowe, zmiany skórne, opóźnienie wzrastania i dojrzewania, zaburzenia łaknienia oraz gorączka o nieokreślonej przyczynie.
*post gościnny
Zawsze mam problem z okresleniem przyczyny bólu brzucha u dziecka. U siebie to mniej więcej potrafię stwierdzić od czego, a z dzieckiem to czasami trudno się dogadać.
Nigdy nie spotkałam się z migreną brzuszną. Bardzo wartościowy tekst. Dziękuje!
Szczerze mówiąc nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak migrena brzuszna i że może to być pierwszy objaw przyszłej migreny. Dobrze wiedzieć, by w razie czego pomóc maluchowi.
do tej chwili nie słyszałam o migrenie brzusznej. Dobrze wiedzieć, warto obserwować wszystkie objawy
Przyczyn, tak jak napisałaś, może być wiele. Najczęściej zrzucamy wszystko na stres, a warto oderwać się od tej myśli i poszukać głębiej.
U mnie często ból brzucha wynika z silnie stresujących sytuacji. Na niemal każdą z nich reaguję od razu całgm szeregiem objawów somatycznych.
Trzeba bacznie obserwować, bo niekiedy choroby cichaczem opanowują organizm, nie zawsze potrafimy połączyć objawy. Przydaje się konsultacja z lekarzem.
Nie słyszałam nigdy o migrenie brzusznej. Muszę o tym siostrze powiedzieć…
Nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak migrena brzucha. Ciekawy wpis.
Dobrze mieć na uwadze te przyczyny gdy coś takiego nam się przytrafić, ciekawy artykuł
Nie słyszałam wcześniej o migrenę brzucha! Ostatnio odkryliśmy, że problemy brzusznej naszego syna spowodowane bylo spożyciem truskawek. Wszystko, co zawierało w sobie truskawki, powodowało u dziecka problemy brzuszno-trawienne. Po konsultacji lekarskiej odrzuciliśmy truskawki z diety i problem minął. Teraz wiemy, że syn nie może ich jeść bo ma dolegliwości.
U mojego syna takimi paskudnymi, nawracającymi bólami objawiła się nietolerancja kazeiny.
O migrenie brzusznej nigdy nie słyszałam. W przypadku mojego syna, ból brzucha pojawia się jako reakcja na stres, np. w okresie gdy przedszkole było zamkniete z powodu pandemii, brzuch bolał go codziennie
Na ból brzucha wpływa wiele czynników, na które trzeba zwrócić uwagę.