Niektórzy uważają, że owady są obrzydliwe, inni są nimi zafascynowani. W koniku polnym i biedronce nie ma być może niczego wyjątkowego, ale ostatnio przy okazji przeglądania mojego archiwum napotkałam właśnie je i w związku z tym padło hasło: „porozmawiajmy o owadach”. W poście więc znajdziecie szablon konika polnego i biedronki.
Szablon konika polnego i biedronki do pobrania
Biedronka + szablon
Widok biedronki nikogo nie dziwi. Niedawno nawet spotkaliśmy kilka egzemplarzy, co jeszcze kilka lat temu wprawiłoby mnie w osłupienie, bo jest zima. To sympatyczny robaczek, który ma najczęściej czerwone skrzydełka w czarne kropki, ale może być też m.in. żółty lub biało-czarny. Skoro ma skrzydełka to lata i jest także pożyteczna. Jej obecność cenią ogrodnicy, gdyż wyjada ona mszyce – maleńkie czarne robaczki żywiące się roślinami, niszczące uprawy. W Polsce najczęściej występuje siedmiokropka, ale od kilku lat zaobserwowano też pojawienie się tzw. biedronki azjatyckiej, która zagraża innym gatunkom tych owadów, gdyż zjada ich jaja i larwy. Ba, żeruje także na nadgryzionych owocach. Pamiętam inwazję tych owadów nad Bałtykiem kilka lat temu… Prawdziwa plaga.
Zdarzają się także przypadki ukąszeń ludzi i występowanie reakcji alergicznych, tak więc mimo, iż do tej pory biedroneczki kojarzyły się pozytywnie, sytuacja ta może ulec diametralnej zmianie, więc warto uważać.
I tyle informacji na ich temat. Jeśli ktoś chciałby wykonać sobie taką biedroneczkę to szablon pobierzecie tutaj (klik). Mamy głowę, skrzydełko (które oczywiście trzeba wyciąć x2), korpus. Kropeczki wycinamy najprościej – dziurkaczem, a całość składamy w odpowiedni sposób. Jest to banalne, ale gdyby ktoś się wahał szybka instrukcja w filmiku na końcu postu.
Konik polny + szablon
O koniku polnym nie można zbyt wiele powiedzieć. Występuje najczęściej na łąkach, gdzie skacze wśród traw. Może być zielonkawy lub brązowawy. Wydaje „dźwięki”, powstające w wyniku pocierania nóg o tylne pokrywy. Szablon konika polnego pobierzecie tutaj (klik). Pamiętajcie, że czułki wycinamy x2. Oko (kółeczko z dziurkacza) można przykleić lub narysować. Instrukcja krok po kroku także w filmiku.