Wiązanie sznurówek nie jest umiejętnością łatwą, wręcz przeciwnie. W sumie to większość rodziców idzie na łatwiznę i kupuje buty na rzepy. Dzisiaj przedstawię Wam gadżet dzięki któremu nauczyłam swoje dziecko wiązać buty. Na końcu znajdziecie także filmik instruktażowy z dwoma sposobami wiązania.
Jak nauczyć dziecko wiązać buty?
Najprościej jest oczywiście dać mu tenisówek czy adidasa i ćwiczyć, ja jak zwykle robię coś innego. Później dowiecie się po co mi wynalazek z dzisiejszego postu.
Tym razem wykorzystałam:
– grube tektury,
– napownicę i urządzenie do robienia dziurek,
– wkładkę do buta (może być but),
– ołówek,
– nożyczki,
– sznurówki.
Wykonanie „buta” do ćwiczeń.
Odrysowujemy wkładkę na tekturze.
Wycinamy nasz obrys. Przy tak grubej tekturze nie było to łatwe zadanie, nawet dla mnie…
Zaznaczamy ołówkiem punkty do wycięcia otworów – każda para musi być w linii równoległej. Później dziurkujemy i zakładamy napki, aby tektura się nie rozrywała.
Kiedy buty są gotowe możemy przekładać sznurówki – w jaki sposób to już zależy od Was. Przypominam, że tego typu ćwiczenia doskonale rozwijają motorykę małą i koordynację ręka-oko. Bucik przyozdobiły sznurowadła z Anną i Elsą przekładane na krzyż (Ci z Was, którzy są spostrzegawczy pewnie się domyślili, że powstał z podkładki do tortu :). Nauczycielki już tak mają, że zbierają różne „przydasie”.)
Tym egzemplarzem będą się zachwycały dziewczynki, bo błyszczy, mieni się i… jest złoty! Poza tym „Kraina lodu” to nadal hit wśród małych dam :).
Jak wiązać buty?
1. Krzyżujemy końcówki sznurowadeł i jedno przekładamy pod miejscem ich przecięcia.
2. Rozciągamy.
3. Z jednej części robimy „uszko”, drugą przekładamy nad nim w taki sposób jakbyśmy chcieli zrobić supełek. Przekładamy je pod spodem.
4. Powstaną dwa uszka, które należy rozciągnąć.
Wszystko widoczne jest na filmiku. Druga metoda jest podobna – z tym, że robimy dwa uszka, które wiążemy w supełek.
Ja nigdy nie przepadałam za wkładaniem sznurówek na krzyż – lubiłam sobie komplikować więc moje sznurowadła na niebieskiej wkładce, jak widać, są przełożone równolegle.
A oto film z instrukcja wiązania. Mam nadzieję, że nagranie będzie dla Was czytelne. Jak już wspomniałam przedstawiam na nim dwa sposoby. Dziecko samo może zadecydować który woli – oba są tak samo skuteczne.
Uczycie dzieci tej sztuki? Ta umiejętność przyda się też przy robieniu innych kokard np. ze wstążek. Wolicie sznurowane buty czy na rzepy? Pewnie wydaje Wam się, że czasami niepotrzebnie lubię sobie utrudniać życie bo wystarczy wziąć prawdziwy but. Ale… jeśli chciałabym poćwiczyć np. z grupą dzieci to już nie byłoby tak łatwo skombinować egzemplarz dla każdego, gdyż nie wszyscy takowe w domu posiadają. Potrzeba matką wynalazku – taki gadżet nie zajmuje dużo miejsca, a przydaje się 🙂
Świetny pomysł na wiązane buty. Ja dziś na etapie robienia przeplatanek do ćwiczeń motoryki małej. Rewelacja.
Fajny sposób, my dostaliśmy książeczkę która uczy wiązać buciki. Pamiętam jak ja byłam mała i bardzo chciałam mieć wiązane buty, takie jak moja siostra, mama powiedziała, że mi je kupi jak nauczę się wiązać buty. Zajęło mi to chwilę i miałam swoje wymarzone buty 🙂
Świetny sposób na naukę wiązania 🙂
Rewelacja pomysł muszę spróbować Monika Flok
Moje dziecko ma 3 lata z hakiem, więc chyba jeszcze za mała. Pamiętam, że ja w dzieciństwie jakoś nie mogłam się nauczyc i do dziś wiążę inaczej już z przyzwyczajenia, choć oczywiscie opanowałam obie techniki z czasem 🙂 Robię 2 pętle na dwóch sznurówkach i zawiązuję je razem. Jak to mówią, czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Mi już po prostu wygodniej wiązać tym drugim sposobem.
Właśnie jesteśmy w trakcie nauki wiązania. Dzięki za ten post, przyda się 😉
Śprytny sposób 🙂 Mąż nauczył córkę na….swoim trampku i młoda przeszcęśliwa chodziłą z nim po domu i trenowała 🙂