Przyjście na świat dziecka oraz cały okres ciąży to nie lada rewolucja w życiu rodziców, dlatego warto wraz z podjęciem decyzji o rozpoczęciu starań – wdrożyć kilka nawyków i wykonać działania, które poprawią komfort psychiczny przyszłej mamy oraz wpłyną pozytywnie na zdrowie jej i maluszka.
Zrezygnujcie z używek i zaprzyjaźnijcie się z tzw. zdrową dietą.
Wprowadzenie zdrowych nawyków oraz zrezygnowanie z nałogów to obowiązek nie tylko przyszłej mamy, ale także jej partnera. Zdrowa, zbilansowana dieta nie oznacza, że macie zacząć się odchudzać – wręcz przeciwnie. Kobietom starającym się o dziecko odradza się nagłą utratę wagi, a zaleca wprowadzenie do diety tzw. zdrowych tłuszczy, które pozytywnie wpływają na płodność. Warto zaprzyjaźnić się także z aktywnością fizyczną, która wcale nie musi oznaczać wylewania potów na siłowni – wystarczy umiarkowana aktywność w postaci spacerów czy praktykowania jogi.
Przygotowania do ciąży, a suplementy.
Choć wiele lekarzy do suplementacji podchodzi z rezerwą, większość z nich zaleca, aby przygotowanie do ciąży rozpocząć od dawkowania kwasu foliowego, a także witaminy D3. Kwas foliowy i zawarte w nim foliany odpowiedzialne są za prawidłowy rozwój płodu, szczególnie w pierwszym trymestrze. Natomiast witamina D3 pozytywnie wpływa na pracę jajników, co ułatwia szybsze zajście w ciążę. Resztę witamin i minerałów powinno się dostarczać ze zbilansowanej diety, pijąc także dużą ilość wody wysoko zmineralizowanej. Szczególną uwagę powinno poświęcić się witaminie E, która zwana jest „witaminą płodności”, a jej obecność najlepiej dostarczyć organizmowi w diecie. Występuje ona m.in. w olejach roślinnych, zarodkach pszenicy, orzechach laskowych, jajach, liściastych warzywach (szpinak, jarmuż) czy w natce pietruszki.
Przed ciążą – odwiedź ginekologa.
Lekarze zachęcają, aby przed rozpoczęciem starań o dziecko, umówić się na wizytę kontrolną i poinformować ginekologa o swoich planach. Jeśli przyjmowałaś antykoncepcję hormonalną, lekarz ustali, czy starania mogą odbyć się od razu, czy konieczne będzie wykonanie przerwy w staraniach. Uregulowany cykl oraz określenie czasu owulacji to szansa na zwiększenie prawdopodobieństwa szybszego zajścia w ciążę.
Aby mieć pewność, że jesteś zdrowa, lekarz wykona cytologię, a także jeśli dawno nie robiłaś rutynowych badań, zdarza się, że zaleci wykonanie morfologii, zbadanie poziomu glukozy we krwi, a także badań wykluczających problemy z tarczycą. Zarówno nieleczona cukrzyca jak i obie odmiany tarczycy nie tylko utrudniają zajście w ciążę, ale są także niebezpieczne dla zdrowia nienarodzonego dziecka. Przygotowując się do ciąży, warto także upewnić się, czy w przeszłości chorowało się na różyczkę, żółtaczkę zakaźną czy toksoplazmozę – choroby zakaźne, które są szczególnie niebezpieczne w czasie ciąży. Badania te można wykonać z krwi podczas jednej wizyty w laboratorium, a jeśli wykażą one brak odporności na dane choroby, masz jeszcze czas, aby zaszczepić się na nie przed zajściem w ciążę.
Planując ciążę, nie zapominaj o dentyście.
Pochłonięte staraniami o ciążę, często zapominamy o sprawach, które tylko pozornie nie mają nic wspólnego z tematem macierzyństwa. Tym przykrym „przedciążowym” obowiązkiem jest wizyta u dentysty, który nie tylko sprawdzi stan naszego uzębienia, ale w razie potrzeby wdroży leczenie próchnicy, usunięcie kamienia nazębnego bądź wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Pamiętaj, że w czasie ciąży, a także jeśli nie masz pewności, że w niej jesteś – nie wolno wykonywać prześwietleń RTG. Mitem natomiast jest, że oczekując na przyjście na świat dziecka, nie wolno leczyć zębów. Jeśli nadchodzi taka potrzeba, wystarczy, że poinformujesz dentystę, że jesteś w ciąży, a ten z pewnością będzie wiedział, w jaki sposób przeprowadzić leczenie.
Unikaj stresu i przepracowania.
Zastanawiając się, jak przygotować się do ciąży zazwyczaj słusznie myślimy o wykonaniu specjalistycznych badań, lecz to nie wystarczy, jeśli będziesz zestresowana i zmęczona. Stres oraz niespokojne myśli nie są Twoim sprzymierzeńcem w czasie starań o dziecko, a także podczas trwania całej ciąży. Choć to okres wielu obaw, a także huśtawki hormonów, spróbuj zachować stoicki spokój i znaleźć czas na wyciszenie. Staraj się nie dopuszczać do przewagi negatywnych myśli, a także nie obwiniaj siebie i partnera, jeśli starania o ciążę będą się przedłużać. Pamiętaj, że w takiej sytuacji, specjaliści zachęcają, aby zgłosić się z problemem niepłodności po okresie około rocznych starań o ciążę.
Upragnione dwie kreski, a pierwsze zakupy.
Myśląc o pierwszych zakupach, wcale nie mamy na myśli kompletowania szpitalnej wyprawki czy kupna ubranek dla dziecka. Na to jest zdecydowanie za wcześnie, tak samo jak na wybór typowo ciążowych ubrań. To nie oznacza, że w czasie pierwszych tygodni ciąży nie warto przyjrzeć się swojej szafie i wyszukać w niej luźniejszych ubrań, które nie będą krępowały ruchów i opinały brzucha przyszłej mamy. Ważnym zakupem, który zaleca się stosować już od 12 tygodnia ciąży, jest detektor tętna płodu. Daje on możliwość badania tętna płodu w domowych warunkach, a także wykonania nagrań monitorujących ruch dziecka. Takie badanie możesz wykonać sama, a zaleca się, aby wybierać do tego określone pory dnia.

Rentmama – wypożyczalnia detektorów tętna płodu sugeruje, aby badanie wykonać:
- w ciągu 30 minut po obudzeniu się,
- w ciągu 60 minut po posiłku,
- około 30 minut przed zaśnięciem.
Ważne, aby pamiętać, że domowe KTG, choć jest sprzętem w pełni profesjonalnym i precyzyjnym, nie zastąpi wizyt kontrolnych u lekarza. Jego zadaniem jest uspokojenie rodziców, a także kontrola tętna płodu, np. w sytuacji, gdy kobieta ma za sobą przykre doświadczenia z poprzednich ciąż. Aby uniknąć dużych kosztów, istnieje możliwość wypożyczenia domowego detektora tętna płodu, a możliwość tą przyszłym rodzicom daje wypożyczalnia sprzętu medycznego – firma Rentmama. Oferuje ona darmową wysyłkę i zwrot urządzenia, gdy nie będzie już potrzebny. Domowy detektor tętna to także cudowny pomysł na prezent dla przyszłej mamy – regularne badania, wykonywane w domowych warunkach znacznie ją uspokoją i sprawią, że jej obawy o zdrowie maluszka będą mniejsze.
Planując ciążę, nie dajcie sobie wmówić, że zupełnie nie macie wpływu na to kiedy i czy zostaniecie rodzicami – małymi krokami takimi jak zmiana złych nawyków czy bycie pod stałą kontrolą lekarza jesteście w stanie zapracować sobie na bezpieczną ciążę i jej szczęśliwe rozwiązanie. Wielu parom ciąża nie jest dana w prezencie, więc planując ją – warto postawić na zdrowie i zaufać specjalistom, którzy wiedzą jak przygotować się do ciąży.
*wpis gościnny
Warto dodać, że witaminę D3 powinien suplementować każdy, nie tylko przyszła mama 😉
To też prawda
Spora garść przydatnych informacji, nic tylko podchwytywac takie podpowiedzi. 🙂
Myślę, że dla osób planujących faktycznie to ważne wskazówki.
Bardzo ciekawy i szczegółowy post. Na razie temat ciązy jest dla mnie odległy 🙂
Dwie ciąże już za mną a trzecią to już tylko z przyadkuu
Też tak mówię 😀
Mając taki detektor tętna płodu, pewnie byłabym spokojniejsza i uniknęłabym dużo niepotrzebnego stresu
Fakt ile razy człowiek się stresował, że dziecko się nie rusza.
To wszystko to jeszcze przede mną 🙂
To możesz się dobrze przygotować.
Cieszę się, że nie polecasz preparatów wielowitaminowych. Warto jeszcze dodać, że kwas foliowy powinien być stosowany przed ciążą i w pierwszych jej tygodniach, nie dłużej.
🙂