Katar i zapchany nos to prawdziwe utrapienie. Nie znosimy go, ani u siebie, ani tym bardziej u naszych pociech. Dlatego warto wiedzieć jak postępować przy infekcjach nosa u dzieci. W naszym przypadku katar to niekończąca się historia… Córka walczy z nim od jesieni do wiosny niemalże non stop, co jest głównie winą alergii, ale też nie ukrywam, że ona łapie wszystko, czym zostanie obdarowana w przedszkolu, sklepie czy gdziekolwiek indziej. Młodego chwaliłam jeszcze w grudniu, że na szczęście siostra go nie zaraża i ot, masz babo placek! Prawie dwa miesiące z przerwami walczyliśmy z zielonymi gilami, bo zatoki dały mu się we znaki.
Jak postępować przy infekcjach nosa u dzieci?
Zadbaj o odpowiednio nawilżone powietrze
Inhalacje
Higiena nosa
Jeśli mamy w domu niemowlę, na ratunek przyjdzie nam aspirator do odciągania wydzieliny. Wybór na rynku jest spory (od gruszek się odchodzi, ale mamy rewelacyjne proste wynalazki, które nawet można podłączyć do odkurzacza). Aby ułatwić sobie oczyszczanie nosa dziecku możemy sięgnąć po sól fizjologiczną czy wodę morską, którą często stosować można już od urodzenia. Naturalnym odruchem po podaniu tego typu środków jest kichanie, które wspomaga oczyszczanie nosa. Nieco starsze dzieci mogą wydmuchiwać nos samodzielnie. Jeśli mają z tym problem, również warto rozrzedzić wydzielinę wspomnianymi środkami. Przy intensywnym katarze, gdy co chwilę sięgamy po chusteczki, może dojść do podrażnienia skóry w okolicach nosa, więc wtedy przyda się także krem nawilżający.
Preparaty farmaceutyczne bez recepty
nosa. Ci z Was, którzy mają dobrego lekarza rodzinnego, objaśniającego wszystko od A do Z, i Ci, którzy czytają ulotki wiedzą, że leków tych nie powinno się podawać dłużej niż 5-7 dni. Dlaczego? Gdyż zawierają ksylometazolinę lub oxymetazolinę, które obkurczają naczynia krwionośne, ale wysuszają śluzówkę (co notabene może prowadzić do nawracających infekcji). Co najważniejsze, mogą powodować uzależnienie. Dlatego firmy farmaceutyczne, jak np. Krewel Meuselbach, robią krok do przodu oferując aerozole zawierające wodę morską o różnym stężeniu soli, mające czasem w składzie dodatkowo olejki eteryczne i substancje nawilżające, które ułatwiają oddychanie. Zacznę od tego, że wyróżniamy dwa rodzaje roztworów wody morskiej:
posiadają konserwantów ani substancji odpowiedzialnych za obkurczanie naczyń. Przykładem może być Rhinoton
Spray, zalecany przy podrażnieniu i wysuszeniu śluzówki nosa, wywołanymi suchym i zanieczyszczonym powietrzem, zarówno przy katarze wywołanym infekcją, jak i alergią. Spray nawilża śluzówkę, łagodzi podrażnienia, rozrzedza wydzielinę oraz ułatwia oczyszczanie nosa. Dodatkowym atutem jest rozpylanie w postaci mgiełki – co łagodzi nieprzyjemne uczucie w momencie wprowadzenia wody morskiej do nosa;
[…] zwłaszcza mały nosek, warto mieć chociażby roztwór wody morskiej o którym wspominałam w tym poście (klik). 4. Leki przeciwbiegunkowe – nigdy nie wiadomo kiedy dopadnie nas ta przykra […]